Slow dating (czerwiec-wrzesień 2015)

SPOTKANIA VARSAVIANISTYCZNE Z RANDKĄ W TLE

Miejsce Spotkań Warszawa stworzyło wyjątkowy projekt randkowy. Dla miłośników stolicy, pragnących odkrywać jej historię oraz tajemnice, poznawać nowych ludzi, gotowych na  romantyczną przygodę. Podczas spacerów odwiedzaliśmy miejsca niedostępne na co dzień, odkrywaliśmy magiczne zaułki miasta i na końcu, lecz równie ważne – poznawaliśmy ludzi w działaniu. Projekt był dla tych, których szybkie randkikrępują, a profile społecznościowo-randkowe jeszcze bardziej.

Jak to się działo?

Dobieraliśmy sześcioosobowe grupy na podstawie wypełnionych formularzy. Uczestnicy i uczestniczki spotykali się w umówionym punkcie z przewodnikiem-animatorem, razem rozpoczynali zmagania z historią oraz topografią miasta. Odwiedzali miejsca, które być może znają z widzenia, ale niekoniecznie widzieli je od środka. Mieli szansę, aby poznać Warszawę z nowej perspektywy. Spacer miał charakter gry miejskiej lub warsztatu, nie był typowym „zwiedzaniem z przewodnikiem”.  Spotkania trwały około półtorej godziny. Ostatnim etapem była wizyta w kawiarni lub pubie, gdzie zespół biorący udział w warsztatach odpoczywał przy kawie lub innych trunkach. Uczestnicy mieli szansę, aby się poznać oraz podzielić swoimi wrażeniami. Następnego dnia osoby biorące udział w warsztatach miały szansę opisać swoje przemyślenia i nadmienić mailowo, czy są zainteresowane nawiązaniem kontaktu, z którymś z poznanych uczestników. Jeżeli w grupie znalazły się osoby, których typy się nałożyły, zostaną o tym poinformowane.

Tematy warsztatów

na Żoliborzu:
Oficerską część Żoliborza jest pretekstem do podróży w czasie – przede wszystkim do dwudziestolecia międzywojennego.  Żoliborz oficerski pamięta nie tylko wielkich generałów, ale i wspaniałe  kobiety-żołnierki. Zrozumienie tej części miasta wymaga zapoznania się również z  wywrotową działalnością projektantów miejskich PRL-u.   Na spotkaniu nie obejdzie się bez burzliwych dyskusji  oraz poszukiwania świadków historii, którzy pomogą nam w rozwikłaniu sanacyjnych zagadek. Koniec końców nasz wysiłek nagrodzimy sobie miłym trunkiem w Prochowni.

na Saskiej Kępie:
Po drugiej stronie Wisły czas płata psikusy budynkom i ludziom. Mieszkańcy dzielnicy nie zostają mu dłużni, robiąc sobie żarty z konserwatorów i architektów. Saska Kępa to muzeum architektury, które wymyka się regułom konserwatorskim. Mieszkańcy tego zakątka od wieków wyróżniali się twórczością i nonkonformizmem. Spotkanie
dedykowane jest wszystkim tym osobom, którym zdarza się zatrzymać na ulicy pytając z zachwytem -⁠ co to za budynek?

na Powiślu:
Nad Wisłą zobaczyć można wiele, ale jeszcze więcej usłyszeć. Niegdyś najbiedniejsza dzielnica w Warszawie spotykała się z najważniejszą rzeką w Polsce. Dzisiejsze spotkania Powiśla z Wisłą to już nie to samo. Warto wszystkimi zmysłami poczuć tą różnicę. Warsztat jest eksperymentem z głosem, z falą, dźwiękiem, legendą i historią. Spotkanie dedykowane jest dla osób ciekawskich, wybierających często niekonwencjonalne formy spędzania wolnego czasu. Zachęcamy do poznawania siebie i przestrzeni za pomocą ćwiczeń głosowych – uwalniania dźwięku i wsłuchania się w siebie oraz w grupę.

na Muranowie:
Spacer dla osób zainteresowanych społeczną działalnością na Muranowie. Tematami przewodnimi będzie współczesny aktywizm miejski,  community arts, sztuka ulicy.  Muranów społeczny to jednak nie ostatnie dziesięć, ani nawet dwadzieścia pięć lat. Opór i sprzeciw są wpisane w historię tego miejsca bardziej intensywnie niż powojenny modernizm. Podczas spaceru odkryjemy historie muranowskich buntowników.