Narracje – warsztat literacki

Opowieści małe i duże. Ich struktury i estetyki. „Języki”. Opowieść rządzi się swoimi prawami i choć ulotna, ma swój gatunkowy ciężar – może przemieniać,
i opowiadającego, i odbiorcę. Sięgniemy do baśni, literatury, sztuki i własnych doświadczeń. Zbadamy siebie i płynące w nas historie. Sprawdzimy, jak ta sama opowieść wybrzmiewa w relacji różnych osób i w różnych momentach życia i historii. Spotkamy kobiety mówiące, piszące i publikujące. W przestrzeni życzliwości, swobodnej wymiany myśli, z filiżanką gorącej czekolady stworzymy autentyczne kobiece narracje. Będziemy mówić, pisać i fotografować, rozmawiać, po prostu tworzyć. W duchu Helen Cixous przezwyciężać będziemy wciąż obecny w kobietach wstyd przed głośną i słyszalną wypowiedzią.

Spotkania prowadzą:

Anna Malanowska
Anna Malanowska

Anna Malanowska – z wykształcenia literaturoznawca i antropolog teatru, przez wiele lat jako sekretarz redakcji i zastępczyni redaktor naczelnej współtworzyła magazyn „Zwierciadło”. Od kilku lat zajmuje się edukacją kulturalną. Współpracuje z Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie, gdzie chętnie sięga po sztukę opowiadania. Ma słabość do dziwaków i odmieńców oraz bohaterów „czarnych” legend. Zajmują ją tematy kobiecej duchowości i rozwoju oraz przywrócenia kobietom należnego im miejsca w historii.

 

Kasia Szumlas
Kasia Szumlas

Katarzyna Szumlas – animatorka kultury, edukatorka związana na stałe z Muzeum Narodowym w Warszawie, krytyczka teatru i sztuk performatywnych. Autorka scenariuszy zajęć edukacyjnych dla dorosłych. Uczestniczyła w kursach pisania prowadzonych przez Romana Pawłowskiego. Stale poddaje refleksji język kultury, próbując wypracowywać bardziej przylegające do rzeczywistości określenia. W tajemnicy przed światem kolekcjonuje narracje malowniczych i pięknych ludzi.