Haftowana Panorama Warszawy 1918. Zapraszamy na akcję!

—> Idź do wydarzenia na facebooku 

Tej jesieni zapraszamy do udziału w bezprecedensowej akcji artystycznej.

Wyhaftujemy 6 METROWĄ PANORAMĘ WARSZAWY W 1918 roku

We wrześniu W PARKU SASKIM postawimy drewnianą ramę z rozpiętym materiałem i naniesionym wzorem. Razem z warszawiakami stworzymy niezwykłą tkaninę z Panoramą Warszawy oraz posłuchamy opowieści o stolicy w 1918 roku.

Czekamy na Was w dwa weekendy września 2018: 15-16 i 22-23, od godz. 10.00 do 18.00, w Parku Saskim, niedaleko fontanny.

Jak to będzie wyglądało? To będzie OTWARTY WARSZTAT PLENEROWY. By wziąć udział w akcji nie potrzeba konkretnych umiejętności. Uczestnikom pomogą instruktorki. Udostępnimy wszystkie materiały i wzór – naszym celem będzie wypełnienie go w technice haftu płaskiego.

Dlaczego haft?
Haft to prestiżowy i oryginalny sposób upiększania a zarazem upamiętniania. Dostrzec go można wszędzie tam gdzie tworzy się historia, a także tam gdzie ludziom zależy na nadaniu czasowi, swoim działaniom i otoczeniu dodatkowej wartości. Ręczne hafty powstają dziś według pomysłów najlepszych projektantów mod, jako wyszukane dekoracje kostiumów do seriali. Hafty wychodzą spod igieł twórców i twórczyń na całym świecie – zarówno tych, którzy podążają tradycyjnymi ścieżkami, jak i tych, którzy wchodzą z tradycją w ostrą dyskusję. Haft nigdy nie przebrzmiał jako medium dla sztuki. Poznajcie go pracując z nami nad haftowaną Panoramą Warszawy sprzed stu lat.

Co znajdzie się na panoramie?
Kluczem do odczytania panoramy będzie postać Józefa Piłsudskiego i prześledzenie historii jego poczynań zaraz po powrocie do stolicy, od 10 listopada do 13 grudnia 1918 r. Znajdą się na niej nieistniejące już pałace tj. Pałac Kronenberga, gdzie odbywały się rozmowy dotyczące kształtu przyszłego państwa, Pałac Saski, budynek dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, imponujące kamienice tamtej Warszawy, postaci uwiecznione na zdjęciach, w parkach.

Panoramę projektuje Aleksandra Grudzińska – warszawska malarka,
absolwentka ASP w Warszawie i Łodzi, kostiumografka, scenografka, malarka i ilustratorka, stypendystka MKiDN. Nauczycielka plastyki i historii sztuki w Społecznym Gimnazjum „Dwójka” (Warszawa). Uczestniczyła w festiwalach, sympozjach, wystawach zbiorowych (w tym pokonkursowych) malarstwa i rzeźby. Jej ilustracje do słownika Tadeusza Kantora „Pokój wyobraźni” (2015 r.) prezentowane były w krakowskiej Cricotece w 2016 r. Film „Matka”https://www.facebook.com/MATKAmovie/ (2015 r.), do którego zaprojektowała i wykonała kostiumy oraz scenografię zdobywa kolejne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach. Ostatnią z nich jest nagroda główna dla krótkiego filmu zagranicznego na Monmouth Film Festival (2016 r.)

Co dalej z panoramą?
Gotowe dzieło zaprezentowane zostanie w październiku tego roku na wernisażu oraz w aplikacjach Pinterest i Instagram.

 

Projekt wspiera ARIADNA S.A. fabryka nici z Łodzi istniejąca od 1898 roku.