Czym się kierujemy >

Miejsce Spotkań Warszawa

 

Nasze stowarzyszenie to wolne laboratorium rozwoju edukacji. Zrzeszamy edukatorów i pracowników instytucji kultury, którzy poszukują nowych rozwiązań w edukacji kulturalnej i artystycznej. Wszystkie wydarzenia, spotkania, warsztaty, które przygotowujemy łączy idea  dialogu i otwartości na siebie nawzajem. Oferujemy działania edukacyjne i kulturalne dostosowane do zainteresowań naszych odbiorców, ale chcemy też zaskakiwać, zapraszać do wkraczania w nowe dziedziny kultury i sztuki, przekraczania przyzwyczajeń poznawczych, artystycznych.

Działamy od kwietnia 2014 roku i współpracowaliśmy dotąd z dużymi instytucjami, małymi organizacjami, a także z zupełnie przypadkowymi warszawskimi przechodniami.

Pomysł na naszą działalność narodził się podczas spotkań przyjaciół– pracowników działów edukacji różnych państwowych instytucji. Miejsce Spotkań Warszawa jest odpowiedzią na potrzebę rzeczywistego intensywnego udostępniania zdobyczy kultury. Edukacja, którą proponujemy, jest daleka od wtłoczonej w polityczne ramy oferty muzeów czy domów kultury. Kultura przecież od dawna nie dzieli się na wysoką i niską, a podejmowane tematy nie powinny dłużej być konstruowane w oparciu o narracyjną wojnę pomiędzy lewicą a prawicą. Nie możemy też dłużej patrzeć na to jak czerpanie radości z kontaktu ze sztuką staje się przywilejem i dostępne jest tylko samozwańczym elitom. Miejsce Spotkań Warszawa to kolektyw ludzi, którzy pragną świadomego i nieograniczonego dialogu na temat kultury, biorąc pod uwagę zmiany społeczne i tym samym potrzeby nowego społeczeństwa, które nie ma już wspólnej bazy lektur, jednakowych wzorców ani kierunkowego wykształcenia.

Chcemy trafić do ludzi ciekawych siebie i innych. Stawiamy na tych, którym rozwój osobisty jest potrzebny do życia jak świeże powietrze. Którzy cenią też luźną atmosferę i swobodne poczucie humoru. Uczestnicy naszych wydarzeń to osoby w różnym wieku, licealiści, studenci, ich rodzice i emeryci.

Nasza metoda to świeże podejście do kultury, bez podziału na teorię i praktykę, sztukę i rzemiosło, w końcu myśli: humanistyczną i ścisłą. Na warsztatach uczestnicy ciągle napotykają nieoczywiste połączenia tematyczne. Nie mówimy o literaturze tylko przez literaturę ani o malarstwie, ograniczając się do historii sztuki. Co więcej, utrzymujemy wysoki poziom merytoryczny, jednocześnie dostosowując język do potrzeb odbiorców o różnym stopniu wtajemniczenia. Jesteśmy otwarci na aktualność, nie tylko na współczesność, ale i na codzienność. Zachęcamy do świadomych i odważnych interpretacji faktów, uświadamiając, że piękny artefakt czy opowiadana historia może pod strukturą faktów nieść też znaczenia bieżące, polityczne. Ale nie tylko poważne rzeczy nam w głowach. Zajęcia w Miejscu Spotkań Warszawa łączą w sobie edukację, zabawę i relaks.

Mamy też daleko idące plany. Walczymy o swoje własne warszawskie centrum kultury – otwarte, pełne ludzi, zmieniającym się przez 16 godzin dziennie. Marzy nam się, by edukacja kulturalna stała się dla umysłów warszawiaków tym, czym jest dla ciała fitness, joga czy jogging. Marzymy o pchnięciu warszawiaków na ścieżkę świadomego wyboru podniesienia jakości życia przez współuczestnictwo w kulturalnym życiu Warszawy.

 

– Katarzyna Szumlas – prezes Stowarzyszenia Konkluzja

 

20 pozycja