Byliśmy tam

Działamy w różnych miejscach, angażujemy się w ciekawe projekty i wydarzenia.

 

 〉〉〉 Festiwal Uniwersytetu SWPS 2016 – warsztaty białego śpiewu z AVTOMAT, projekt: Pleśni. Prowadzenie: Weronika Regosz i Kajetan Łukomski

 〉〉〉  Spacery po warszawskich dzielnicach z Prudentią 2015 – nowe światło na Warszawę

14.06.2015 r. Saska Kępa, godzina 16:00
spotkanie poświęcone architekturze modernistycznej, funkcjonalizmowi oraz historii Saskiej Kępy
miejsce spotkania: Pomnik Jerzego Waszyngtona przy Rondzie Waszyngtona
prowadzi: Katarzyna Żukowska

28.06.2015 r. Wola, godzina 16:00
spotkanie poświęcone XIX wiecznej Warszawie, tajnikom konserwacji zabytków, sytuacji przedwojennych kamienic na Woli
miejsce spotkania: Plac przed Muzeum Woli
prowadzi: Aldona Tołysz

5.06.2015 r. Śródmieście – Stare Miasto, godzina 16:00
spotkanie poświęcone historii królów polskich
miejsce spotkania: Kolumna Zygmunta
prowadzi: Magdalena Chludzińska

12.07.2015 r. Żoliborz, godzina 16:00
spotkanie poświęcone historii międzywojennej Warszawy, Żoliborzowi Oficerskiemu oraz żoliborskim żołnierkom
miejsce spotkania: Plac Inwalidów – Pomnik Dywizjonu gen. Maczka
prowadzi: Katarzyna Szumlas

19.07.2015 r. Ochota, godzina 16:00
spotkanie poświęcone przemysłowej historii Warszawy oraz powstaniu warszawskiemu
miejsce spotkania: Plac Narutowicza kościół św. Jakuba
prowadzi: Andrzej Sandel

26.07.2015 r. Powiśle, godzina 16:00
spotkanie poświęcone Wiśle oraz szemranej historii przedwojennego miasta
miejsce spotkania: Pomnik Syrenki
prowadzi: Weronika Regosz

9.08.2015 r. Ogrody Frascati , godzina 19:00
spotkanie poświęcone oświeceniowej historii Warszawy
miejsce spotkania: Plac Trzech Krzyży
prowadzi: Katarzyna Szumlas

23.08.2015 r. Wilanów, godzina 16:00
spotkanie poświęcone historii XVII-wiecznej Warszawy
miejsce spotkania: dziedziniec Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie
prowadzi: Katarzyna Krzywicka

6:09.2015 r. Praga Północ, godzina 16:00
spotkanie poświęcone historii przedwojennej Warszawy
prowadzi: Aldona Tołysz

 〉〉〉 Wawa Design Festival 2014  – warsztat improwizacji śpiewnej „Oderwane od rzeczywistości”.

〉〉〉 Przystanek Woodstock 2014 – warsztaty śpiewu białego dla wszystkich chętnych. Nieformalne zgromadzenie.

 〉〉〉 Zielony Jazdów 2014

Warsztat relaksacyjno-śpiewany dla dorosłych – struny głosowe, podobnie jak inne mięśnie naszego ciała, skupiają w sobie wiele napięć. Rozładowanie ich poprzez śpiewanie, ćwiczenia dykcyjne i oddechowe pozwala przeżyć oczyszczenie i zrelaksować się, a przy tym odkryć w sobie nieznane obszary muzykalności.
Spotkanie prowadzą:
Weronika Rogosz – wokalistka. Najlepiej czuje się w repertuarze pieśni tradycyjnych. Od kilku lat współtworzy projekty muzyczne o stylu nowoczesno-tradycyjnym, min. projekt dj Avtomata – Pleśni, z którym również koncertuje.
Dominika Sokołowska – śpiewa i mówi w czterech językach, w tym trzech słowiańskich. Jest miejską aktywistką. Stale poszukuje inspiracji muzycznych. Uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Fundację Muzyka Kresówn ii Ośrodek Rozdroża. Jej nauczycielem był Jurij Pastuszenko. Za najpiękniejsze pieśni uważa te pochodzące z Ukrainy.

Warszawska Szkoła Hafciarstwa – haft jest medytacją, środkiem wyrazu znanym w kulturach Wschodu i Zachodu od początków ich istnienia. Tak jak inne dziedziny sztuki haft odzwierciedla style i mody kolejnych epok. Spotkania warszawskiej grupy hafciarskiej dostosowują formę haftu do języka kultury współczesnej – warszawskiej. Zajęcia będą okazją do nauki różnych technik hafciarskich, zarówno dawnych, jak i współczesnych.
Warsztat prowadzi Katarzyna Żukowska – zna historię haftu jak nikt inny. Zapoczątkowała warsztaty haftu w Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Szachy na trawie – podczas interdyscyplinarnych warsztatów poszukamy odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące sztuki gry w szachy. Przede wszystkim jednak poznamy reguły poruszania się na szachownicy i podstawowe debiuty, a także posunięcia taktyczne, które pomogą nam w zamatowaniu przeciwnika. Będziemy świadkami odwiecznego sporu o ojczyznę królewskiej gry, odkryjemy sekrety najsłynniejszych arcymistrzów, a także opanujemy podstawy “szachowego slangu”. Jeżeli masz ochotę na niebanalną intelektualną przygodę – dołącz do nas i przekonaj się, że „64 pola szachownicy otwierają w umyśle ogrom możliwości, podobnie jak 32 litery alfabetu w kulturze.”

Warsztat historyczno-manualny – kto zawdzięcza życie schodom do Zamku Ujazdowskiego? Co łączy Jana III Sobieskiego z Haliną Skibniewską i osiedlem Szwoleżerów? Jak wille zmieniały się w ambasady? Te i inne zagadki rozwiążemy podczas zwiedzania okolic Jazdowa. Będziemy też rejestrować miejskie doświadczenia i układać je w kolaż. Pomożemy swojej pamięci porządkując narracje we własnoręcznie wykonanym katalogu.
Warsztaty prowadzą:
Katarzyna Krzywicka – historyczka sztuki, wieloletnia edukatorka Muzeum Pałacu Króla Jana w Wilanowie. Nadal prowadzi wiele kreatywnych warsztatów w różnych warszawskich instytucjach kultury. Obecnie pracuje w służbach konserwatorskich. W wolnych chwilach dzieli się wiedzą o Warszawie.
Agata Baca – współpracuje z Centrum Sztuki Współczesnej jako edukatorka i historyczka sztuki. Interesuje się dizajnem oraz najnowszymi trendami na rynku sztuki. Wykonane na warsztatach kostiumy będą z pewnością nie tylko stylowa, ale i praktyczne.

Warsztat historyczno-ruchowy – wsłuchamy się w miasto bardzo dokładnie. Poznamy historie Zamku Ujazdowskiego oraz jego mieszkańców. Spacer przewodnicki urozmaicony zostanie przez ćwiczenia ruchowe. Zwiedzanie zapowiada się performatywnie. Dobrze będzie wyposażyć się w wygodny strój.
Spotykamy się pod wejściem do CSW. Obowiązują zapisy oraz punktualność.
Prowadzą: Katarzyna Krzywicka i Katarzyna Szumlas – animatorka kultury, edukatorka związana na stałe z Muzeum Narodowym w Warszawie, krytyczka teatru i sztuk performatywnych. Autorka scenariuszy zajęć edukacyjnych dla dorosłych. Praktykująca jogę oraz kontakt-improwizację.

Harmonia słów, harmonia zmysłów – na warsztacie zastanowimy się nad tym jak rozumiał harmonię Arystoteles, jak Fibonacci co myślał o niej Spinoza, a jak rozumieją ją psychologowie marketingu i reklamy. Zrelaksujemy się, pomilczymy, poszukamy swojego własnego wzoru i definicji harmonii. Oczywiście będziemy też pisać, dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą notesy.
Spotkanie prowadzą: Katarzyna Szumlas, Anna Malanowska – z wykształcenia literaturoznawca i antropolog teatru, przez wiele lat jako sekretarz redakcji i zastępczyni redaktor naczelnej współtworzyła magazyn „Zwierciadło”. Od kilku lat zajmuje się edukacją kulturalną. Współpracuje z Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie, gdzie chętnie sięga po sztukę opowiadania. Ma słabość do dziwaków i odmieńców oraz bohaterów „czarnych” legend.

Narysuj sobie obraz – zabawa z z wyobraźnią i parkingiem w tle. Każdy może być artystą, szczególnie jeśli ma wyobraźnię i twórczą pasję. Podstawą do zabawy staną się ilustracje prac z kolekcji CSW Zamek Ujazdowski, efektem współdziałanie różnych technik obrazowania. Ale na tym nie koniec – wspólnie wykonamy kopię jednego z obrazów, na twórcze przetworzenie czeka parking i dużo, bardzo dużo kredy! Zabawa dla wszystkich – niezależnie od wieku.
Spotkanie prowadzi Aldona Tołysz – z wykształcenia i pasji muzealnik i konserwator, z zacięciem inwentaryzująca pozostałe w Warszawie XIX i XX- wieczne detale architektoniczne, doktorantka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zgłębiająca arkana sztuki nowej i nowszej, stypendystka miasta Warszawa (2012), Funduszu Promocji Twórczości MKiDN (2013).

Uwolnij głos. Pośpiewajmy sobie. Na poprzednim warsztacie udało się odprężyć gardło i usłyszeć swoje naturalne brzmienie. Tym razem zaczniemy nasze ćwiczenia od wydobycia tegoż głosu, ale będziemy też z nim eksperymentować.Tradycyjnie już wyśpiewamy pieśni na głosy,by usłyszeć różne harmonie dźwiękowe. Poza tym, rozładujemy napięcie w ciele i zrelaksujemy się podczas poszukiwań naszych rezonatorów. Wszystko po to, aby coraz bardziej rozwijać wyobraźnie dźwiękową.
Spotkanie prowadzą: Weronika Regosz, Dominika Sokołowska i Martyna Dwojak

Ładne rzeczy z ładnych rzeczy. Zrób to sam.
Jeżeli podobają się wam łóżka z europalet, żyrandole z lamp po winie i zużytych kubków, i jesteście pod wrażeniem mebli z pachworków najwyższy czas spróbować wykonać te rzeczy samodzielnie. Na warsztacie poznacie wiele praktycznych rozwiązań, które ułatwią estetyczne przetwarzanie materiałów codziennego użytku, dowiecie się także jak używać pilnika, lutownicy, oraz jak samodzielnie instalować oświetlenie.
Spotkanie prowadzi Łukasz Tyc – trzy lata szlifował rzemiosło w Wielkiej Brytanii, poznając alternatywne standardy w architekturze wnętrz. W Warszawie zajmuje się dekarstwem, meblarstwem, ogrodnictwem oraz drobnymi remontami.

〉〉〉 Warsztaty śpiewu białego na Polach Mokotowskich 07.2014 r.

〉〉〉 Miejsce satelickie Big Book Festival 14-15.06.2014
www.bigbookfestival.pl/miejsca-satelickie

warsztat zawiłości dykcyjno-emisyjnych „Sława Jarosława rosła” dla dorosłych

„Bajkoterapia” z wykorzystaniem pacynek dla dzieci

muzyczne improwizacje i wspólne udźwiękowienie tekstów dla dorosłych

 〉〉〉 Warsztaty na Dzielnej – całotygodniowy cykl  – wiosna 2014

Narracje – warsztaty literacki
Opowieści małe i duże. Ich struktury i estetyki. „Języki”. Opowieść rządzi się swoimi prawami i choć ulotna, ma swój gatunkowy ciężar – może przemieniać, i opowiadającego, i odbiorcę. Sięgniemy do baśni, literatury, sztuki i własnych doświadczeń. Zbadamy siebie i płynące w nas historie. Sprawdzimy, jak ta sama opowieść wybrzmiewa w relacji różnych osób i w różnych momentach życia i historii. Spotkamy kobiety mówiące, piszące i publikujące. W przestrzeni życzliwości, swobodnej wymiany myśli, z filiżanką gorącej czekolady stworzymy autentyczne kobiece narracje. Będziemy mówić, pisać i fotografować, rozmawiać, po prostu tworzyć. W duchu Helen Cixous przezwyciężać będziemy wciąż obecny w kobietach wstyd przed głośną i słyszalną wypowiedzią.
Spotkania prowadzą:
Anna Malanowska z wykształcenia literaturoznawca i antropolog teatru, przez wiele lat jako sekretarz redakcji i zastępczyni redaktor naczelnej współtworzyła magazyn „Zwierciadło”. Od kilku lat zajmuje się edukacją kulturalną. Współpracowała z Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie, gdzie chętnie sięga po sztukę opowiadania. Ma słabość do dziwaków i odmieńców oraz bohaterów „czarnych” legend. Zajmują ją tematy kobiecej duchowości i rozwoju oraz przywrócenia kobietom należnego im miejsca w historii. Studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim.
Kasia Szumlas – animatorka kultury, edukatorka związana na stałe z Muzeum Narodowym w Warszawie, krytyczka teatru i sztuk performatywnych. Autorka scenariuszy zajęć edukacyjnych dla dorosłych. Uczestniczyła w kursach pisania prowadzonych przez Romana Pawłowskiego. Stale poddaje refleksji język kultury, próbując wypracowywać bardziej przylegające do rzeczywistości określenia. W tajemnicy przed światem kolekcjonuje narracje malowniczych i pięknych ludzi.

64 pola wyobraźni
Czy to możliwe, by w granicach zwykłej szachownicy został zamknięty klucz do naszego umysłu? Czym właściwie są szachy? Umiejętnie wykorzystywaną wiedzą nabytą, sztuką myślenia w ogóle, a może intuicją? Czy dobrej gry w szachy można kogoś nauczyć? Jak poruszają się poszczególne figury, jakie są zasady, cel i podstawowe strategie? Jak zostać profesjonalnym szachistą? Czy humanista zawsze skazany jest na porażkę w starciu z umysłem ścisłym? Dlaczego szachy to tak popularny motyw w kulturze, wykorzystywany przez artystów wielu dziedzin od najdawniejszych czasów? Jaki kryją w sobie potencjał symboliczny? Co to są “żywe szachy”? Czy gra z komputerem jest uczciwa?
Podczas interdyscyplinarnych warsztatów poszukamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań, które od wielu lat domagają się wyjaśnienia. Przede wszystkim jednak poznamy reguły poruszania się na szachownicy i podstawowe debiuty, a także posunięcia taktyczne, które pomogą nam w zamatowaniu przeciwnika. Oprócz części praktycznej (ćwiczenia i zagadki szachowe, rozgrywanie partii pomiędzy uczestnikami, analizowanie wariantów) każdym zajęciom towarzyszyć będzie szerszy kontekst – materiał źródłowy prezentujący wybrane zagadnienie związane z obecnością szachów w kulturze. Będziemy świadkami odwiecznego sporu o ojczyznę królewskiej gry, odkryjemy sekrety najsłynniejszych arcymistrzów, a także opanujemy podstawy “szachowego slangu”.
Jeżeli masz ochotę na niebanalną intelektualną przygodę – dołącz do nas i przekonaj się, że „64 pola szachownicy otwierają w umyśle ogrom możliwości, podobnie jak 32 litery alfabetu w kulturze.
Spotkania prowadzi Martyna Sowińska. Zanim skręciła w rejony humanistyki, przez 6 lat uczęszczała do klasy szachowej. Obok równań z matematyki i dyktand ortograficznych, jej codzienną troską było rozwiązywanie szachowych łamigłówek, szukanie mata w dwóch posunięciach i obmyślanie strategii na kilka ruchów do przodu. Reprezentowała klub MKS-MDK Warszawa na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. “Karierę” zakończyła z rankingiem 1601 (kategoria II+). Później wielokrotnie wracała do szachów – partnerów do gry poszukiwała w turniejach towarzyskich i na szachowych forach. Szachy jednak wciąż nie dają jej o sobie zapomnieć – studiując kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim często stykała się z problematyką szachową i mechanizmami myślenia, które uruchamiają się podczas “wojny na szachownicy”. Obecnie pracuje w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – gdzie w XVII wieku szachy były jedną z ulubionych rozrywek na dworze. Pomagała także “rozpisać” Bitwę pod Wiedniem na posunięcia dla rekonstrukcyjnych pokazów żywych szachów. W wolnych chwilach podejmuje próby pisarskie. Być może napisze kiedyś coś o szachach.

Haft & ekonomia
Haft jest prastarą szlachetną sztuką, bywa i medytacją. To środek wyrazu znany w kulturach Wschodu i Zachodu od początków ich istnienia. Tak jak inne dziedziny sztuki, haft odzwierciedla style i mody kolejnych epok. Uprawiano go w profesjonalnych pracowniach i w domach, na potrzeby możnych mecenasów i z potrzeby serca. Nasze spotkania będą okazją do nauki różnych technik hafciarskich, zarówno dawnych, jak i współczesnych. Początkujący stworzą oryginalny wzornik ściegów, który sam w sobie, podobnie jak bywało w przeszłości, stanie się pracą artystyczną. Zaawansowani zaś, pod okiem instruktorki, przystąpią do na wskroś współczesnego projektu pt. „Haftowana Warszawa”. W trakcie warsztatów, gdy igły pójdą spokojnie w ruch, posłuchamy razem mini-wykładów z ekonomii. „Przypomnimy sobie” na czym polega inflacja, aprecjacja i deprecjacja. Uzyskamy orientację w zawiłościach XIX w. i współczesnych systemów emerytalnych.
Spotkania prowadzą:
Katarzyna Żukowska – zna historię haftu jak nikt inny. Zapoczątkowała warsztaty haftu w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
Maciej Heymann – specjalista do spraw procesów i analiz ubezpieczeniowych w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do pracodawcy podchodzi z dystansem, a jednak w bardzo przystępny sposób potrafi wytłumaczyć zawiłości funkcjonowania systemu emerytalnego. Absolwent ekonomii, obecnie pogłębia swoją wiedzę na temat mechanizmów funkcjonowania strefy euro. W wolnym czasie czyta Prousta, doszukując się w nim wpływów statusu ekonomicznego na możliwości twórcze. Odkrywa też stopniowo, aczkolwiek z wielkim zaciekawieniem przestrzeń Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Lutownicą w stereotyp
Jeżeli interesują Cię najświeższe trendy w architekturze wnętrz, a dodatkowo zastanawiasz się nad tym, jakich narzędzi możesz użyć, wykonując swój pierwszy żyrandol z butelek po winie, te zajęcia są właśnie dla Ciebie! Ważną kwestią okazują się proste domowe remonty. Czy możemy same zamontować ledowe oświetlenie w sypialni i czy jest to bardzo trudne? Czy cyna i lutownica przydają się jedynie w pracy elektryka?  Do czego służy młot pneumatyczny w wiertarce oraz kiedy i w jakich warunkach możemy z niego skorzystać? Na te i inne pytania odpowie nam wieloletni praktyk, zachęcając do samodzielnych prób kreowania swojej własnej przestrzeni za pomocą stereotypowo męskich narzędzi. Dzięki obecnej na zajęciach teoretyczce sztuki współczesnej dowiemy się również, co w dizajnerstwie piszczy, a po analizie inspirujących projektów wykonamy własne autorskie projekty wnętrzarskie. Niejako przy okazji nauczymy się obsługi przydatnych w domu narzędzi oraz ośmielimy się sprawdzić, czy aby na pewno wyrzynarki dostosowane są jedynie do rąk mężczyzn.
Spotkania prowadzą:
Ula Staszkop –studiuje Ochronę Dóbr Kultury i Środowiska. Prowadzi szereg zajęć edukacyjnych w Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie jest przewodnikiem. Angażuje się w projekty związane z edukacją nieformalną, wierząc, że człowiek powinien uczyć się przez całe życie. Jako przewodnicząca koła naukowego oraz podróżniczka, zawsze ma pełne ręce roboty. Ale nie tylko to łączy ją z naszym drugim prowadzącym. Ula interesuje się dizajnem oraz architekturą wnętrz. Jej wiedza dostarczy Wam wielu inspiracji do wykonywania samodzielnych projektów.
Łukasz Tyc – trzy lata szlifował rzemiosło w Wielkiej Brytanii, poznając alternatywne standardy w architekturze wnętrz. W Warszawie zajmuje się dekarstwem, meblarstwem, ogrodnictwem oraz drobnymi remontami. Uwielbia majsterkować. W programie do dekoracji kuchni potrafi zaprojektować altanę ogrodową. Klienci zamawiają u niego elementy drewniane i kamienne. Najlepszą inspiracją jest dla niego natura.  Każda materia jest dla niego potencjalnym tworzywem nowego dzieła – oczywiście funkcjonalnego. Jest serdecznym i zaangażowanym instruktorem.

Jak się słyszysz tak się widzisz
Jeżeli potrzebujesz odprężenia, przyjdź i zaśpiewaj pełnym głosem, na otwartym gardle! Odblokuj ten najważniejszy kanał własnej ekspresji. Struny głosowe, podobnie jak inne mięśnie naszego ciała, skupiają w sobie wiele napięć. Rozładowanie ich poprzez śpiewanie, ćwiczenia dykcyjne i oddechowe pozwala przeżyć oczyszczenie i zrelaksować się, a przy tym odkryć w sobie nieznane obszary muzykalności. Będziemy otwierać się na sferę audialnych doznań, znajdować swoje kąty w świecie dźwięków, rozwijać wyobraźnię i wrażliwość artystyczną, a także zgłębiać najróżniejsze sfery pieśni wielogłosowych oraz utworów muzyki rozrywkowej. Z nami dowiesz się, jak usłyszeć siebie w chaosie codziennych spraw.
Spotkania prowadzą:
Weronika Regosz – wokalistka. Najlepiej czuje się w repertuarze pieśni tradycyjnych, których to wspólne śpiewanie wytwarza pomiędzy ludźmi harmonie i pozwala poznać sposoby wzajemnego oddziaływania na siebie poprzez dźwięk. Z muzyką zaczęła romansować jako dziecko, ucząc się grać na różnych instrumentach. Obecnie romans ten osiągnął należytą stabilizację, co przejawia się w regularnym doskonaleniu swoich umiejętności i nieustannym poszukiwaniu inspiracji muzycznych. Od kilku lat Weronika współtworzy projekty muzyczne o stylu nowoczesno-tradycyjnym, min. projekt dj Avtomata – Pleśni.
Dominika Sokołowska – śpiewa i mówi w czterech językach, w tym trzech słowiańskich. Jest miejską aktywistką. Nie są jej obojętne prawa człowieka, zwierząt i przyrody. Można ją spotkać w Warszawie, na Podlasiu, lecz ostatnio częściej w Kijowie i Lwowie. We wszystkich tych miejscach stale poszukuje inspiracji muzycznych. Gra na pianinie od dziecka. Ze śpiewem białym jest w nierozłącznym związku od 2011 roku. Uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Fundację Muzyka Kresów
i Ośrodek Rozdroża. Jej nauczycielem był Jurij Pastuszenko. Za najpiękniejsze pieśni uważa te pochodzące z Ukrainy.
Martyna Dwojak – poszła za swoim głosem aż na Wydział Śpiewu Solowego Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina. Zakochana w sztukach Antoniego Czechowa oraz Mikołaja Gogola i na co dzień związana z Teatrem Klasyki Rosyjskiej Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie. Miłośniczka bajek Disneya, animacji studia Ghibli, muzyki operowej, musicalowej i filmowej.