Bielańskie Wianki 2016

25.06.2016
14.00 – 22.00

Kępa Potocka, w okolicy zajezdni Gwiaździsta

Urząd Dzielnicy Warszawa Bielany, kolektyw kulturalny Miejsce Spotkań Warszawa oraz Bielański Ośrodek Kultury zaprosili warszawiaków na całodniową imprezę plenerową – “Bielańskie Wianki” organizowaną na Kępie Potockiej w okolicy zajezdni Gwiaździsta.

Program:

14:00-17:00 warsztaty edukacyjne, artystyczne oraz bajdurzenia dla dzieci i dorosłych

 • warsztat etniczno-zielarski z wyplataniem wianków

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jakie rośliny wchodziły w skład kupalnych wianków, a także poznają ich funkcje magiczne oraz symbolikę ludową. Będzie też okazja do spróbowania jadalnych kwiatów. Każdy uczestnik warsztatu uplecie oczywiście kupalny wianek, który będzie mógł wyrzucić do rzeki w trakcie tanecznego rytuału – tak jak dawniej bywało.

 • wyplatanie lampionów kupalnych

Całodniowy warsztat, który zaowocuje przygotowaniem pięknych, ekologicznych i nastrojowych dekoracji

 • kąt opowiadania bajek, baśni i legend słowiańskich z teatrem kukiełkowym

Dzieci będą miały okazję posłuchać najciekawszych legend słowiańskich, poznać panteon słowiańskich bóstw, a także własnoręcznie wykonać maski i pacynki, dzięki którym będą mogły wcielić się w magiczne postaci.

 • warsztat wróżbiarski

Wróżka, czarownica, zaklinaczka, baba to nie tylko postaci z bajek. Bywały wykluczane ze swoich społeczności lub wręcz przeciwnie, ceniono i nagradzano ich umiejętności. W obu przypadkach chętnie korzystano z ich pomocy. Podczas warsztatów będzie można spróbować własnych, magicznych mocy i przekonać się czym i w jaki sposób posługiwano się, zanim popularne stały się horoskopy i Tarot.

 • warsztat tworzenia motanek – dla tych, którym przyda się magiczna pomoc

Motanka to laleczka zrobiona ze szmatek znana w krajach Europy Wschodniej a szczególną popularna na Ukrainie. Wierzono, a niektórzy nadal wierzą, że miała strzec człowieka przed złymi mocami i nieszczęściami, dając w zamian zdrowie i powodzenie. Motaki stworzone podczas Nocy Kupały miały posiadać szczególną moc a dobry nastrój przy ich wykonywaniu miał zapewniać osiągnięcie pełnego sukcesu.

16:00-17:00 warsztaty edukacyjne i artystyczne dla młodzieży i dorosłych

 • pieśni z pola – warsztat tradycyjnych pieśni wielogłosowych. Prowadzą członkowie projektu Avtomat, Pleśni.
  Na warsztat obowiązują zapisy na fb miejsca spotkań lub przez kontakt(at)miejscespotkan.waw.pl

 

 • kolorowe instrumenty
  Jak szeleści bibuła? Czy taśma klejąca wydaje jakiś dźwięk przy odklejaniu? A może dałoby się stworzyć z takich dźwięków muzykę? Na warsztatach zrobimy nietypowe instrumenty, a następnie wykonamy wspólnie improwizowany utwór.
  Prowadzi Kamil Niedziałek — muzyk-performer, edukator artystyczny i animator kultury, ukończył polonistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, a także kurs terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach prowadzony przez CTSR. Prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których zagadnienia artystyczne traktuje najczęściej jako pretekst do rozmowy na łatwe i trudne tematy. Na stałe związany z Narodową Galerią Sztuki Zachęta oraz Regeneracją, dla której prowadzi „Art-Tekturę” – cykl warsztatów nagrodzony Słonecznikami 2014.
  Na warsztat obowiązują zapisy na fb miejsca spotkań lub przez kontakt(at)miejscespotkan.waw.pl

 

17:00 gra terenowa “W poszukiwaniu kwiatu paproci”

Gra terenowa dostarczy emocji małym i dużym dzięki spotkaniom z tajemniczymi gośćmi. Nagrodą dla śmiałych i wytrwałych będzie kwiat paproci – czymkolwiek się okaże…
Obowiązują zapisy na fb miejsca spotkań lub przez kontakt(at)miejscespotkan.waw.pl.

18:00 rytuał kupalny z animacją edukacyjną w aranżacji muzycznej i wokalnej

Podczas rytuału kupalnego mieszkańcy Bielan będą mieli okazję wykorzystać w twórczy sposób wiedzę nabytą podczas warsztatów kupalnych. Będzie to okazja by zatańczyć taniec korowodowy, wspólnie zaśpiewać kupalne pieśni, wypić rytualne wino, przeskoczyć przez ogień oraz powierzyć swój wianek spokojnym nurtom wodnym.

19:30 warsztat tańca etnicznego

Rytmy i melodie rozbrzmiewające w czas Kupały są pełne emocji i energii. Poddajmy się im w radosnym tańcu! Będziemy tańczyć: w kręgu, w grupie, w korowodzie, podążając za prowadzącym, którym może stać się każdy z uczestników. Sięgniemy do inspiracji z tradycyjnych tańców z różnych stron świata, by poczuć jak za pomocą prostych kroków można wejść w pulsujący trans czasu przesilenia.

20:30 koncert projektu Avtomat, Pleśni

Pleśni” łączą ukraińskie, rosyjskie, syberyjskie i gruzińskie pieśni wielogłosowe z nowoczesnymi, basowymi podkładami elektronicznymi, które wprowadzają te, często zapomniane, ludowe kompozycje w obszar zainteresowań młodych ludzi. Dzięki temu możliwe jest połączenie dzisiejszego, technologicznego życia rodem z miastosfery z bardzo pierwotnymi środkami wyrazu. Koncerty projektu Pleśni składają się zarówno ze śpiewów a capella jak i elektronicznych rytmów inspirowanych IDM, K-dubstepem, future bass.

Wyjątkowe atrakcje tego dnia zapewni także Szkoła Tańca i Masażu Hawajskiego Moc Aloha

Zapraszamy na pokazy tańca, warsztaty taneczne i plastyczne oraz malowanie tatuaży hawajskich w wykonaniu mistrzyń i adeptek tańca i kultury Hawajów. Szkoła tańca Moc Aloha istnieje od 12 lat. Jej członkowie popularyzują kulturę egzotycznych wysp poprzez naukę tradycyjnych form tańca i liczne pokazy.

Tańce z rajskich wysp są olbrzymią skarbnicą wiedzy o kulturze. Za pomocą pełnych gracji ruchów dłoni tancerze snują opowieści, przedstawiają piękno przyrody i wyrażają miłość i radość życia. Całości dopełnia pełen wdzięku ruch bioder. Tańce opowiadają o miłości i emocjach których doświadczamy w życiu, o wspomnieniach pięknych chwil przeżytych wspólnie z bliskimi i ukochanymi nam ludźmi, o przyrodzie która nas otacza, żywiołach i emocjach których doświadczamy. Opowiada o ludziach, boginiach i bogach, legendach i wierzeniach Hawajczyków.

Program:
14:00-17:00 – plecenie hawajskich wianków oraz malowanie tatuaży
16:00 – rodzinne warsztaty tańca hawajskiego
19:00 – pokazy tańca hawajskiego HULA w wykonaniu Szkoły tańca hawajskiego Moc Aloha pod kierunkiem Małgorzaty Szokalskiej.

21:30 Zakończenie imprezy