Aktualności

Haftowana Panorama Warszawy 1918

—> Idź do wydarzenia na facebooku 

Tej jesieni zapraszamy do udziału w bezprecedensowej akcji artystycznej.

Wyhaftujemy 6 METROWĄ PANORAMĘ WARSZAWY W 1918 roku

We wrześniu W PARKU SASKIM postawimy drewnianą ramę z rozpiętym materiałem i naniesionym wzorem. Razem z warszawiakami stworzymy niezwykłą tkaninę z Panoramą Warszawy oraz posłuchamy opowieści o stolicy w 1918 roku.

Czekamy na Was w dwa weekendy września 2018: 15-16 i 22-23, od godz. 10.00 do 18.00, w Parku Saskim, niedaleko fontanny.

Jak to będzie wyglądało? To będzie OTWARTY WARSZTAT PLENEROWY. By wziąć udział w akcji nie potrzeba konkretnych umiejętności. Uczestnikom pomogą instruktorki. Udostępnimy wszystkie materiały i wzór – naszym celem będzie wypełnienie go w technice haftu płaskiego.

Dlaczego haft?
Haft to prestiżowy i oryginalny sposób upiększania a zarazem upamiętniania. Dostrzec go można wszędzie tam gdzie tworzy się historia, a także tam gdzie ludziom zależy na nadaniu czasowi, swoim działaniom i otoczeniu dodatkowej wartości. Ręczne hafty powstają dziś według pomysłów najlepszych projektantów mod, jako wyszukane dekoracje kostiumów do seriali. Hafty wychodzą spod igieł twórców i twórczyń na całym świecie – zarówno tych, którzy podążają tradycyjnymi ścieżkami, jak i tych, którzy wchodzą z tradycją w ostrą dyskusję. Haft nigdy nie przebrzmiał jako medium dla sztuki. Poznajcie go pracując z nami nad haftowaną Panoramą Warszawy sprzed stu lat.

Co znajdzie się na panoramie?
Kluczem do odczytania panoramy będzie postać Józefa Piłsudskiego i prześledzenie historii jego poczynań zaraz po powrocie do stolicy, od 10 listopada do 13 grudnia 1918 r. Znajdą się na niej nieistniejące już pałace tj. Pałac Kronenberga, gdzie odbywały się rozmowy dotyczące kształtu przyszłego państwa, Pałac Saski, budynek dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, imponujące kamienice tamtej Warszawy, postaci uwiecznione na zdjęciach, w parkach.

Panoramę projektuje Aleksandra Grudzińska – warszawska malarka,
absolwentka ASP w Warszawie i Łodzi, kostiumografka, scenografka, malarka i ilustratorka, stypendystka MKiDN. Nauczycielka plastyki i historii sztuki w Społecznym Gimnazjum „Dwójka” (Warszawa). Uczestniczyła w festiwalach, sympozjach, wystawach zbiorowych (w tym pokonkursowych) malarstwa i rzeźby. Jej ilustracje do słownika Tadeusza Kantora „Pokój wyobraźni” (2015 r.) prezentowane były w krakowskiej Cricotece w 2016 r. Film „Matka”https://www.facebook.com/MATKAmovie/ (2015 r.), do którego zaprojektowała i wykonała kostiumy oraz scenografię zdobywa kolejne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach. Ostatnią z nich jest nagroda główna dla krótkiego filmu zagranicznego na Monmouth Film Festival (2016 r.)

Co dalej z panoramą?
Gotowe dzieło zaprezentowane zostanie w październiku tego roku na wernisażu oraz w aplikacjach Pinterest i Instagram.

 

Projekt wspiera ARIADNA S.A. fabryka nici z Łodzi istniejąca od 1898 roku.

Warszawski Jam & Chai. Piknik międzykulturowy

8 września 2018
Muszla koncertowa w Parku Praskim

WARSZAWSKI JAM & CHAI to międzykulturowe spotkanie przy aromatycznej herbacie, pysznym jedzeniu, etnicznej muzyce i w rytmie tańca.

Herbata daje początek gościnie, pomaga w zjednaniu przyjaciół. W kulturach Wschodu i Zachodu jest napojem wysoko cenionym, podstawą spotkania, przyjemnie spędzonych chwil i odpoczynku. Sącząc herbatę odbędziemy podróż bez podróży w rejony odległe od codzienności, poznamy się lepiej, porozmawiamy o wspólnych międzykulturowych pasjach.

W ramach wydarzenia pasjonaci z wielu zakątków świata poprowadzą przy herbacie bezpłatne warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, muzyczne prezentując wybrane aspekty swojej kultury. Zapraszamy wszystkich – bez względu na wiek, płeć, znajomość języka polskiego.

 

Wstęp wolny, udział w warsztatach bezpłatny.

CO I KIEDY

12:00-18:00
🍴 “Jeden stół, cztery kuchnie: arabska, afrykańska, multi-kulti oraz polska z wpływami kuchni świata” – bezpłatne warsztaty kulinarne dla wszystkich chętnych w czterech setach

12:00-14:00
🥁 Rodzinne warsztaty muzyczne: rytmy świata – nauka gry na własnym ciele i na tym co dookoła – warsztat otwarty, można dołączyć w każdej chwili

12:00-14:00
🎨 Warsztaty rękodzieła ze świata: szydełko i druty z Anastazją Levdyk i Oksaną Denysyuk.

12:30-13:30
🍵 „Wokół herbaty” – podróżnicza lekcja dla najmłodszych – sensoryczna opowieść o herbacie w kulturach świata, opcjonalnie tłumaczona na język ukraiński

13:00-14:00
📣 Warsztaty i pokaz tańca brzucha z członkiniami Menada Dance Collective

14:00-15:00
📣 Warsztaty tańca izraelskiego – z elementami tańców chasydzkich, jemeńskich, arabskich – prowadzi grupa Snunit.

14:00-16:00
🥁 Rodzinne warsztaty instrumentalne gry na djembe z Mamadou Diouf’em i Kubą Pogorzelskim – djembe dostępne na miejscu. Liczba miejsc ograniczona

14:30-15:30
🍵 “Wokół herbaty.vol 2” – zajęcia pobudzające zmysły, opowieści o herbacie w różnych kulturach. Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, dostępne także w języku angielskim

15:00-16:00
📣 Warsztaty tańca w duchu tradycji wschodnioazjatyckich

15:00-17:00
🎨 Warsztaty rękodzieła ze świata: filcowanie zgodnie z kirgiskimi tradycjami prowadzi Elmira Abasbekowa

16:00-18:00
🎻 Tradycyjne gry i zabawy polskie z muzyką na żywo – prowadzą muzycy-górale żywieccy Przemysław Ficek i Marcin Blachura grający na dudach i skrzypcach.

oraz

12:00-18:00 Kuchnie Świata – minitarg

PARTNERZY
Centrum Wielokulturowe, Śniadania Wielokulturowe, Fundacja Edukacji Wielokulturowej, Menada Dance Collective.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

 
Serdecznie zapraszamy!

Fotorelacja z pikniku rękodzielniczego na Powiślu.

„Rękodzieło na Powiślu. Warsztaty plenerowe pod skarpą” to artystyczna integrująca impreza rodzinna, którą zorganizowaliśmy w warszawskim Parku Kazimierzowskim 7 lipca 2018 r. dzięki grantowi Dzielnicy Śródmieście.

 

Piknik w liczbach: 350 uczestników / 11 warsztatów dla wszystkich grup wiekowych / 13 wystawców / 4 partnerów wydarzenia / 29 rękodzielników i artystów zaangażowanych w realizację wydarzenia

 

Atrakcje pikniku: koronka klockowahaft – malowanie na szkle i porcelanie – filcowanie na sucho – warsztaty DIY – książki artystyczne – kaligrafia – motanki – biżuteria – stemple – wiklina papierowa – lepienie z gliny – szydełko – druty – ozdoby do włosów – malarstwo plenerowe – i co kto wymyślił z różnorodnych ciekawych materiałów do swobodnej pracy twórczej dostępnych na wspólnym stole.

 

Dziękujemy p. Marcie Jurzyńskiej z Wydziału Kultury i Promocji Dzielnicy Śródmieście.

Dziękujemy ekipie: Kasi Szumlas, Kasi Żukowskiej, Kasi Krzywickiej, Oli Grudzińskiej, Uli Smykowskiej, Izie Poniatowskiej, Patrycji Karolak, Pawłowi Żukowskiemu, Kajtkowi Łukomskiemu, Wioletcie Cichej, Magdzie Trzcińskiej, Ludmile Zach, Kamilowi Niedziałkowi, Beacie Staniszewskiej, Magdzie Chludzińskiej, Bartkowi Owczarkowi, Marcinowi Miłobędzkiemu.

Dziękujemy wolontariuszom i naszym rodzinom za pomoc z dzieciakami w trakcie realizacji 😉

A teraz zdjęcia Izy Poniatowskiej –>

76 pozycja « 1 z 9 »

Rękodzieło na Powiślu. Warsztaty plenerowe pod skarpą.

07.07.2018

13.00–18.00

Park Kazimierzowski

Urząd Dzielnicy Śródmieście oraz kolektyw kulturalny Miejsce Spotkań Warszawa zapraszają na warsztaty rękodzielnicze pod Skarpą.

Dla kochających rękodzieło, profesjonalistów i amatorów, dla lubiących zrobić coś z niczego, upiększać, dekorować, odnawiać, dla osób, które chcą miło spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego, dla rodzin, seniorów i młodzieży, dla wszystkich kreatywnych, pomysłowych, rozmarzonych. Na kocach, przy stolikach, w cieniu drzew oddamy się kreatywnym zabawom.
 〉〉〉  wstęp wolny, udział w warsztatach bezpłatny 

Czytaj dalej

Miło cię widzieć – Dni gościnności / Nice to see You. Hospitality Days

W dniach 26 – 27 maja 2018 w całej Warszawie odbędą się wydarzenia w ramach festiwalu ‘Miło cię widzieć. Dni gościnności’.

W organizację festiwalu włączają się stołeczne instytucje kultury: Muzeum Narodowe, Muzeum Pragi, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Centrum Wielokulturowe i wiele innych. Pełna lista dostępna będzie w pierwszej połowie kwietnia.

Wydarzenia towarzyszące odbędą się także w klubokawiarniach, domach kultury i na ulicach – uczestników festiwalu zapraszamy na interaktywne spacery varsavianistyczne w najpiękniejszych i najważniejszych miejscach Warszawy. Spacery poprowadzą członkowie kolektywu kulturalnego Miejsce Spotkań Warszawa – głównego organizatora festiwalu. Spotkania, warsztaty i happeningi będą prowadzone lub tłumaczone na języki warszawskich imigrantów – min.: angielski, hiszpański, ukraiński, francuski, wietnamski, rosyjski.

Poprzez organizację wydarzenia pierwszych warszawskich Dni Gościnności wzmacniamy pozytywny stereotyp polskiej gościnności, poszerzamy ofertę kulturalną stolicy o spotkania wielokulturowe: – różnorodne, spontaniczne, pozbawione barier językowych.

Czytaj dalej