Aktualności

Warszawski Jam & Chai. Piknik międzykulturowy

8 września 2018
Muszla koncertowa w Parku Praskim

 
WARSZAWSKI JAM & CHAI to międzykulturowe spotkanie przy aromatycznej herbacie, pysznym jedzeniu, etnicznej muzyce i w rytmie tańca.

Herbata daje początek gościnie, pomaga w zjednaniu przyjaciół. W kulturach Wschodu i Zachodu jest napojem wysoko cenionym, podstawą spotkania, przyjemnie spędzonych chwil i odpoczynku. Sącząc herbatę odbędziemy podróż bez podróży w rejony odległe od codzienności, poznamy się lepiej, porozmawiamy o wspólnych międzykulturowych pasjach.

W ramach wydarzenia pasjonaci z wielu zakątków świata poprowadzą przy herbacie bezpłatne warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, muzyczne prezentując wybrane aspekty swojej kultury. Zapraszamy wszystkich – bez względu na wiek, płeć, znajomość języka polskiego.

 

Wstęp wolny, udział w warsztatach bezpłatny.
 
 
CO I KIEDY
 
12:00-18:00
🍴 “Jeden stół, cztery kuchnie: arabska, afrykańska, multi-kulti oraz polska z wpływami kuchni świata” – bezpłatne warsztaty kulinarne dla wszystkich chętnych w czterech setach
 
12:00-14:00
🥁 Rodzinne warsztaty muzyczne: rytmy świata – nauka gry na własnym ciele i na tym co dookoła – warsztat otwarty, można dołączyć w każdej chwili
 
12:00-14:00
🎨 Warsztaty rękodzieła ze świata: koronka klockowa dla początkujących, prowadzi pani Ludmiła Zach, liczba miejsc ograniczona, rezerwacje: ka.al.zukowska@gmail.com
 
12:30-13:30
🍵 „Wokół herbaty” – podróżnicza lekcja dla najmłodszych – sensoryczna opowieść o herbacie w kulturach świata, opcjonalnie tłumaczona na język ukraiński
 
13:00-14:00
📣 Warsztaty i pokaz tańca brzucha z członkiniami Menada Dance Collective
 
14:00-15:00
📣 Warsztaty tańca izraelskiego – z elementami tańców chasydzkich, jemeńskich, arabskich – prowadzi grupa Snunit.
 
14:00-16:00
🥁 Rodzinne warsztaty instrumentalne gry na djembe z Mamadou Diouf’em i Kubą Pogorzelskim – djembe dostępne na miejscu. Liczba miejsc ograniczona
 
14:30-15:30
🍵 “Wokół herbaty.vol 2” – zajęcia pobudzające zmysły, opowieści o herbacie w różnych kulturach. Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, dostępne także w języku angielskim
 
15:00-16:00
📣 Warsztaty tańca w duchu tradycji wschodnioazjatyckich
 
15:00-17:00
🎨 Warsztaty rękodzieła ze świata: filcowanie zgodnie z kirgiskimi tradycjami prowadzi Elmira Abasbekowa
 
16:00-18:00
🎻 Tradycyjne gry i zabawy polskie z muzyką na żywo – prowadzą muzycy-górale żywieccy Przemysław Ficek i Marcin Blachura grający na dudach i skrzypcach.
 
oraz
 
12:00-18:00 Kuchnie Świata – minitarg
 
 
PARTNERZY
Centrum Wielokulturowe, Śniadania Wielokulturowe, Fundacja Edukacji Wielokulturowej, Menada Dance Collective.
 
 
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
 
 
Serdecznie zapraszamy!

Fotorelacja z pikniku rękodzielniczego na Powiślu.

„Rękodzieło na Powiślu. Warsztaty plenerowe pod skarpą” to artystyczna integrująca impreza rodzinna, którą zorganizowaliśmy w warszawskim Parku Kazimierzowskim 7 lipca 2018 r. dzięki grantowi Dzielnicy Śródmieście.

 

Piknik w liczbach: 350 uczestników / 11 warsztatów dla wszystkich grup wiekowych / 13 wystawców / 4 partnerów wydarzenia / 29 rękodzielników i artystów zaangażowanych w realizację wydarzenia

 

Atrakcje pikniku: koronka klockowahaft – malowanie na szkle i porcelanie – filcowanie na sucho – warsztaty DIY – książki artystyczne – kaligrafia – motanki – biżuteria – stemple – wiklina papierowa – lepienie z gliny – szydełko – druty – ozdoby do włosów – malarstwo plenerowe – i co kto wymyślił z różnorodnych ciekawych materiałów do swobodnej pracy twórczej dostępnych na wspólnym stole.

 

Dziękujemy p. Marcie Jurzyńskiej z Wydziału Kultury i Promocji Dzielnicy Śródmieście.

Dziękujemy ekipie: Kasi Szumlas, Kasi Żukowskiej, Kasi Krzywickiej, Oli Grudzińskiej, Uli Smykowskiej, Izie Poniatowskiej, Patrycji Karolak, Pawłowi Żukowskiemu, Kajtkowi Łukomskiemu, Wioletcie Cichej, Magdzie Trzcińskiej, Ludmile Zach, Kamilowi Niedziałkowi, Beacie Staniszewskiej, Magdzie Chludzińskiej, Bartkowi Owczarkowi, Marcinowi Miłobędzkiemu.

Dziękujemy wolontariuszom i naszym rodzinom za pomoc z dzieciakami w trakcie realizacji 😉

A teraz zdjęcia Izy Poniatowskiej –>

76 pozycja « 1 z 9 »

Rękodzieło na Powiślu. Warsztaty plenerowe pod skarpą.

07.07.2018

13.00–18.00

Park Kazimierzowski

Urząd Dzielnicy Śródmieście oraz kolektyw kulturalny Miejsce Spotkań Warszawa zapraszają na warsztaty rękodzielnicze pod Skarpą.

Dla kochających rękodzieło, profesjonalistów i amatorów, dla lubiących zrobić coś z niczego, upiększać, dekorować, odnawiać, dla osób, które chcą miło spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego, dla rodzin, seniorów i młodzieży, dla wszystkich kreatywnych, pomysłowych, rozmarzonych. Na kocach, przy stolikach, w cieniu drzew oddamy się kreatywnym zabawom.
 〉〉〉  wstęp wolny, udział w warsztatach bezpłatny 

Czytaj dalej

Miło cię widzieć – Dni gościnności / Nice to see You. Hospitality Days

W dniach 26 – 27 maja 2018 w całej Warszawie odbędą się wydarzenia w ramach festiwalu ‘Miło cię widzieć. Dni gościnności’.

W organizację festiwalu włączają się stołeczne instytucje kultury: Muzeum Narodowe, Muzeum Pragi, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Centrum Wielokulturowe i wiele innych. Pełna lista dostępna będzie w pierwszej połowie kwietnia.

Wydarzenia towarzyszące odbędą się także w klubokawiarniach, domach kultury i na ulicach – uczestników festiwalu zapraszamy na interaktywne spacery varsavianistyczne w najpiękniejszych i najważniejszych miejscach Warszawy. Spacery poprowadzą członkowie kolektywu kulturalnego Miejsce Spotkań Warszawa – głównego organizatora festiwalu. Spotkania, warsztaty i happeningi będą prowadzone lub tłumaczone na języki warszawskich imigrantów – min.: angielski, hiszpański, ukraiński, francuski, wietnamski, rosyjski.

Poprzez organizację wydarzenia pierwszych warszawskich Dni Gościnności wzmacniamy pozytywny stereotyp polskiej gościnności, poszerzamy ofertę kulturalną stolicy o spotkania wielokulturowe: – różnorodne, spontaniczne, pozbawione barier językowych.

Czytaj dalej

Przewodnik po Warszawie [Slow Travel] autorstwa członkiń naszego Stowarzyszenia! Katarzyna Krzywicka i Katarzyna Szumlas, we współpracy z Sylwią Chutnik – gratulujemy!

Zwolnij, żeby zobaczyć Warszawę

Subiektywny przewodnik w zwolnionym tempie po ważnych i mniej znanych atrakcjach Warszawy.

Rozdziały – tematy
• Alfabet miasta
• Warszawa w dzień: słów kilka o dworcach
• Po drugiej stronie lustra, czyli o warszawskiej Pradze
• Jak szukać piękna w brzydkim centrum?
• Żydowski szlak wspomnień i teraźniejszości
• Nowoczesne Powiśle
• Warszawa na talerzu
• Warszawa kulturalnie
• Warszawa aktywnie
• Warszawa nocą

 

Kiedyś wydawała mi się szara i zmęczona, dziś mam do niej stosunek tkliwy. Rozczula mnie, bawi i zaskakuje – tak jak ten przewodnik. Dajcie się zaczarować Warszawie!

Basia Starecka, zast. redaktorki naczelnej KUKBUK-a, autorka bloga Nakarmiona Starecka

W Warszawie jestem od niedawna, co daje mi możliwość odkrywania i bycia zaskakiwaną na każdym kroku. Wiele rzeczy widzę i robię po raz pierwszy, często się gubię, co wbrew pozorom jest całkiem przyjemne. Lubię robić wszystko we własnym rytmie, jednak w przypadku tak dużego miasta – garść usystematyzowanych informacji bardzo się przydaje!

Natalia Knopek, autorka bloga Simplife.pl